Migawki

3. Weiberfastnacht

28 lutego 2019

Weiberfastnacht to święto, które przypadające na ostatni czwartek karnawału, obchodzone pod tą nazwą w Nadrenii-Westfalii, podczas którego kobiety obcinają mężczyznom krawaty, co odważniejsze wdzierają się też do ratuszy, aby otrzymać klucz do bram miasta, przejmując na ten dzień symbolicznie władzę. Tego dnia, a szczególnie nocy kobiety mają władzę.
W różnych regionach są też inne nazwy tego święta: Weiberfasching, Wieverfastelovend (Kölsch), Fettdonnerstag (coś jak nasz tłusty czwartek w Okręgu Aachen), Schwerdonnerstag (Ciężki czwartek, ciekawe czy to też od pączków – w Koblencji) lub Weiberfasnet (w Szwabii).

Święto wywodzi się ze średniowiecza, kiedy to kobiety raczej w całości podlegały męskiej władzy. Ale tego dnia zostawiały całe gospodarstwo swoim mężczyznom i wychodziły spotkać i zabawić się w kobiecym towarzystwie. Dziś ten obyczaj czy tradycja jest ściśle związana z niemieckimi obchodami Karnawału, który tu w różnych regionach obchodzi się różnie, ale za każdym razem hucznie. Byliśmy chyba dwa lata temu w tym czasie w Bremie i widzieliśmy pochód uliczny. Proponuję zerknąć. Jest nawet krótki filmik z porywającymi ulicznymi muzykami.

W biurze, gdzie pracuję, panie też obcięły szefowi krawat, taki ładny czerwony. I teraz wisi na drzwiach. 🙂

Tradycyjne obcinanie krawatów w Weiberfestnacht

Tradycyjne obcinanie krawatów w Weiberfestnacht

7
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
PKanaliaiwnowajotkaMrs. Hyde Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Mrs. Hyde
Mrs. Hyde

Lubię takie ciekawostki 🙂 tylko tych krawatów to by mi było jednak szkoda… 🙄

PKanalia

luz… na pewno w sklepach są do kupienia za grosze takie krawaty jednorazowe, ekologiczne być może też, na tą właśnie okazję…
p.jzns :)..

jotka

Ciekawa tradycja dla osób mających poczucie humoru. Wszyscy panowie wokół mnie krawat noszą nader rzadko…więc nie miałabym co obcinać. Ale dowiedziałam sie czegoś nowego 😉