Blog

Komu poradę?

13 listopada 2023

Kiedyś to były czasy, a dziś to nie ma czasów…

Od dawna nie trzymamy się już w naturalny sposób niepisanej zasady, żeby zawsze słuchać starszych czy autorytetów. Gdyby jednak wszyscy w przeszłości tylko się słuchali i nie myśleli samodzielnie, to ludzkość dotąd tkwiłaby w systemie niewolniczym bądź feudalnym, albo i gorzej.

Poza tym mądrość nie zawsze przychodzi z wiekiem, czasem wiek przychodzi sam.

Porady nie od parady

Wiecie, co jest najgorsze, kiedy dzieci dorastają? Żaden tam kompleks pustego gniazda, czy coś. Najgorzej jest, kiedy już nie masz nikogo, komu możesz doradzać! Ani odpowiadać na te wszystkie pytania (mamo, a dlaczego … ?).

Wyrasta potem taka latorośl i ledwo co przerośnie cię o głowę, a już najmądrzejsza i żadnych rad więcej nie potrzebuje. Jeśli jeszcze niedajbuk sama się nauczy gotować, to nawet w sprawie jak się robi zupę pomidorową nigdy nie zadzwoni (ja jeszcze dzwoniłam do taty, bo u nas to on był specjalistą od zup)! 

I co dalej z tą wiedzą!?

No i człowiek zostaje po latach douczania i studiowania tego rodzicielstwa już właściwie gotowy, żeby przekazywać teraz te wszystkie mądrości okraszone doświadczeniem, aż tu nagle: cisza! I nie ma nikogo, kto by słuchał, mało tego bronią się te latorośle przed radami jak czarownica przed ogniem!

Bo to teraz przecież wszystko w googlach można znaleźć. No można, a nawet więcej niż wszystko! Jak kiedyś na bazarze Różyckiego albo na Stadionie (kto pamięta, ten pamięta – z Warszawy).

A kiedy pojawiają się wnuki, dostaje człowiek instrukcję 5 stron A4, żeby niczego nie pomylił, bo do tej pory to wszystko było nie tak (słyszałam, odnosi się też do opieki nad zwierzostanem)!

Najpierw odrobić własne lekcje

Powstałej luki niczym się zapełnić nie da. Bo jednak fajnie by było, gdyby to własna latorośl nie dostawała w d…, to jest w głowę, kiedy wypróbowuje coś nowego i zbiera doświadczenia. Uchronić chciałby człowiek, banieczkę założyć, namiocik rozłożyć nad główką, żeby lawina nie rozwaliła tego pięknego, kochanego łebka! A tu żadnych szans. Swoje lekcje musi samo odebrać.

A nie dajbuk, kiedy się wyrwiesz radzić swoim dorosłym znajomym! Ta sama bajka albo i gorsza, bo to przecież dorośli ludzie, najczęściej w twoim wieku, to po co takim radzić? Chyba, że spytają. Inaczej lepiej się zawsze w język ugryźć. Już mi się nawet jedna wartościowa znajomość przez to rozpadła, bo się z uwagami rozpędziłam. No ale skoro nie dało się tego na powrót poskładać, to widać tak musiało być.

Bo do tanga trzeba dwojga

Dwoje z Halle

Dwoje z Halle, rzeźba

A co z radami pomiędzy partnerami? Czym się kończy radzenie partnerowi i partnerce, tudzież wyjaśnianie jej/jemu świata, szczególnie bez pytania, czy taka potrzeba w ogóle istnieje?

Często widuje się jednak pary, w których jedna strona koniecznie chce doradzać drugiej – hmmmm, byłam tam, znam to z obu stron i obie są niespecjalnie fajne.

Jaki z tego efekt? Najczęściej druga strona kilka razy popatrzy z wielkim zdziwieniem, w najlepszym razie pokiwa głową i zrobi po swojemu. Bywa, że słabsze jednostki się dostosują celem przeżycia spokojnego dnia, może wytrzymają dłużej … Ale najczęściej tylko do czasu, kiedy ta radząca strona jest w pobliżu. Kiedy tylko druga osoba znika z widoku, większość podejmuje swoje po swojemu.

I wcale się temu nie dziwię, w końcu większość z nas wchodzi w układy partnerskie, kiedy już jest dorosła, a czasem nawet bardzo dorosła. A nie widziałam jakoś szczęśliwej pary, w której jedna strona matkowała drugiej… A przynajmniej długofalowo takie układy się nie sprawdzają, albo są tak żałosne, że aż przykro patrzeć.

Nota bene dlatego tak ważne jest dobrać się w parze z dość spójnymi zasadami i podobnym podejściem do życia, inaczej to będzie orka na ugorze, kiedy jedno będzie próbowało przekonać drugie co do celowości swojej drogi. W najgorszym wypadku, kiedy nie opracują wspólnej drogi, albo się będą żreć całe życie, albo narzekać do innych, jaki to on (jaka ona!).

Ja go / ja ją zmienię…

Smok

Smok a może inna potwora

Nie wiem, dlaczego nadal tak wielu ludzi rusza w życie z przekonaniem, że może kogoś poznać, a potem go formować niczym plastelinę…. To największe pole do rozczarowań przecież.

Zmiana człowieka jest możliwa, ale tylko wtedy kiedy ten człowiek SAM CHCE ZMIANY, i tylko wtedy, kiedy on sam postanowi takową zmianę na własnej skórze / we własnej głowie uskutecznić. 

Przypadek rodziców to jednak przypadek szczególny. Bo to jedyna w życiu sytuacja, kiedy nawet trzeba prowadzić dziecko za rączkę, potem za rękę, a potem umiejętnie z lekkiego dystansu obserwować, na ile nam się udało przekazać dzieciom nasze mądrości i dobrze poprowadzić w drodze do dorosłości.

Poradnictwo stosowane, współcześnie coaching

Z braku obiektu do dostarczania rad ludzie panicznie zaczynają szukać ujścia dla tych wszystkich złotych rad!

Doskonale rozumiem powodzenie wszelkich stron internetowych z poradami dotyczącymi wszelkich dziedzin życia. Żeby się ten cały wyuczony potencjał nie zmarnował, warto go przecież gdzieś zapisać i przekazać dalej. Niektórym zresztą to świetnie wychodzi. I kiedy szukasz jakiegoś wiarygodnego źródła wiedzy, konto poradnikowe i hodowli pszczół, czy o programowaniu w Java może okazać się cudownym źródłem poszerzania wiedzy oraz złotym źródłem dochodu dla twórcy (zasłużenie!).

Nie muszę daleko szukać, bo i ja obserwuję sporo kont na Instagramie (wolę od fejsbuka), z których regularnie czerpię mnóstwo przydatnej mi wiedzy i wiadomości na interesujące mnie tematy. Są i kanały na You Tubie, na których też można znaleźć mnóstwo tutoriali często bezpłatnych, i ciekawych filmów na tematy edukacyjne.

A zauważyliście, że jakoś tak łatwiej się słucha i przyswaja porady osób obcych, które umieją je przedstawić w sposób miły, nieinwazyjny i z szacunkiem dla słuchacza czy widza?

Wiadomo, te osoby starannie przygotowują swoje materiały, poświęcają na to czas. Potem jeszcze poprawki, wycięcie tego, co się nie udało i już można publikować. W życiu jako osoba bliska mówimy na żywo, popełniamy błędy a czasem po prostu nie znamy odpowiedzi albo nie umiemy zareagować w danej sytuacji. 

Kącik porad, czyli gdzie z rodzicielskim potencjałem? 

Mimo wszystko wierzę, że można w jakiś sposób spożytkować tę całą wiedzę, którą zebraliśmy.

W kwestii porad miałam już kilka falstartów, kiedy wyskoczyłam z moimi radami nieproszona. Już tego nie robię, albo pytam przedtem, czy ktoś sobie życzy mojego zdania czy mojej rady.

Ale to przecież bez sensu, bo tak jak źródło raczej samoistnie nie wysycha, tak i my nie przestajemy uzupełniać swojej wiedzy w ulubionych tematach i z czasem możemy stać się ekspertami w swoich dziedzinach, mimo że bez dyplomu.

Pomyslałam sobie więc, że zanim się przełamię i stworzę kącik porad, spytam Was, czyli moich Czytelników o zdanie. Domyślam się, że tym, co znają mnie od lat, nie będzie trudno odpowiedzieć na poniższe pytania.

No a może jest tu ktoś, kto na ochotnika przyjmie kilka rad!?

Jestem przekonana, że mogę służyć wiedzą wręcz ekspercką w tematach takich jak:

  1. Jak wyremontować każdą nieruchomość, w której chcę zamieszkać, bądź już mieszkam?
  2. Jak robić ciekawe zdjęcia architektury, przyrodnicze, portrety?
  3. Jak urządzać swoje życie od nowa, kiedy poprzednie z różnych, często niezależnych od nas przyczyn, się nie powiodło?
  4. Jak poszukiwać swojego miejsca na ziemi, żeby naprawdę żyć szczęśliwie?
  5. Jak nie dać sobie wmówić, że jesteś na coś: za stara, za brzydka, za ładna, za gruba, za chuda, zbyt chaotyczna, zbyt uporządkowana itd. na cośtam?
  6. Jak dostrzegać piękno w prostych rzeczach?
  7. Jak sprawiać ludziom radość za darmo?
  8. Jak w spotykanych ludziach dostrzegać własne wady? I jak sobie z tym radzić?

Mam jeszcze parę dziedzin, w których śmiało mogłabym przypisać sobie tytuł eksperta, ale może poprzestaniemy na powyższych i poczekam na odzew.

Jeśli ktoś ma jeszcze jakiś pomysł, o co chciałby czy mógłby mnie zapytać, to proszę bardzo, proszę piszcie w komentarzach pod tym postem. 

A może jest jeszcze coś, o co zawsze chcieliście mnie zapytać, tylko nigdy nie mieliście odwagi? Na każde pytanie chętnie odpowiem, póki co nie wyznaczam ograniczeń, bo wierzę, że mam udanych i zajefajnych czytelników.

Uściskuję 😀 

Wasza IW

IW

IW

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  32 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  margo

  Nie mam pytań, ja ogólnie jestem osobą, która nie pyta.

  anabell

  Nie mam już żadnych pytań- dobiegam pomału kresu życia i nie żałuję właściwie niczego, nawet tego, że czasami popełniałam totalne głupoty. Bo tak do końca trudno stwierdzić, czy gdybym postąpiła kiedyś inaczej to byłoby dla mnie lepiej. Może tak, a może nie-bo nie żyjemy w próżni i często działania innych ( nie porady) mają na nas wpływ. Jedno jest pewne – każdą poradę trzeba przed zastosowaniem „przesiać przez własne sitko”. Bo wszyscy się od siebie różnimy i to nawet sporo biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy tego samego „gatunku”, czyli ludźmi. Serdeczności;)

  Nitager

  Ja chcę radę! Ja! Ja! Ja byłem pierwszy! Na jakikolwiek temat! Uwielbiam dostawać rady. Fakt, że mój zboczony zawodem umysł zawsze się doszukuje dowodów, dlaczego dana rada nie ma szans zadziałać – no, niestety, jakby to powiedział żołnierz, do tego mnie szkolono! Ale sam fakt dania komuś rady świadczy o chęci pomocy (no dobra – czasem niektórzy lubią się powymądrzać) – a to zawsze jest miłe. A porady dla własnych dzieci? Daj spokój, świat zmienił się tak, że cała wiedza, którą zgromadziłem, dziś na nic się nie przyda. I mogę sobie do woli marudzić, że dzisiejsza młodzież jest do niczego,… Czytaj więcej »

  jotka

  Ale świetny post powstał, niby na poważnie, ale z przymrużeniem oka.
  Z tym doradzaniem to jest chyba tak, ze sami chętnie to robimy, ale już przyjmowanie porad nie bardzo lubimy i chyba słusznie, bo lepiej uczyć się na własnych błędach.
  Ja mimo wszystko dziwie się osobom, które muszą mieć coacha od wszystkiego, sami dnia nie rozpoczną od porady kogoś wyuczonego…
  Dobrych dni, kochana:-)

  MaB

  Mądrego to i przyjemnie posłuchać. (Masz bardzo mądre oczy tak na marginesie. ) Myślę, że wielu ludzi, w tym i ja, lubi słuchać, ale wybór powinien być osobisty. Pozdrawiam serdecznie!

  Blucyna

  W moim środowisku emeryckim ludzie coraz rzadziej pytają o cokolwiek,chyba że o lekarzy.Mój młodszy syn mówi swojej żonie,żeby zadzwoniła do mnie w sprawie gotowania.Trochę mnie to rozśmieszyło,bo ja niespecjalnie lubię gotować ani przechwalać się swoimi wyczynami kulinarnymi.Rzeczywiście teraz google robi za autorytet.

  JoAnna

  Na początek – Twoja zawieszka – mam taką z kolczykami. Kocham bursztyny.
  A co do porad, to lubię sobie poczytać tu i tam, zweryfikować swoje poglądy. Np. ponad rok temu trafiłam na Insta na dziewczynę od masażu twarzy i zaczęłam i naprawdę widzę efekty. Lubię też słuchać na YT pewnej znanej psycholożki, sprawdzam swoją wiedzę.
  Pytań nie mam, ale zawsze chętnie poczytam, zawsze. Pozdrawiam z deszczowego Bolesławca.

  JoAnna

  Ale ja naprawdę czekam na Twoje wpisy! Serio. Dobrego tygodnia! U mnie znowu pada.

  Klaudia Zuberska

  Witam serdecznie ♡
  Są ludzie, którzy wolą przyjąć dobrą radę a są ludzie, którzy radami lubią obsypywać 🙂 Ja sama, gdy mam wątpliwości lubię popytać otoczenie wokół mnie 🙂 Wspaniały wpis, bardzo inspirujący!
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  Klaudia Zuberska

  Ja mam dokładnie tak samo.
  Czasem lubię czytać rady np. na grupach na facebooku. Często nie biorę ich do serca, bo odkryłam, że co człowiek to inne spojrzenie na świat. Można jednak wynieść z tego jakieś lekcje 🙂 Wszystkiego dobrego!

  teatralna

  kurde powinnaś napisać: Wasza Piękna Iw. widać żeś zakochana 🙂
  wrócę potem…

  teatralna

  no ja nie wiem czemu Ty do Matkijadwigi nie ma dostępu?/ serio zaraz sprawdzę, a w razie W podaj swój adres mail ? oczywiście wrócę :-))

  teatralna

  znalazłam ciebie dziś w spamie, kurcze

  teatralna
  teatralna

  no i w kwestii że kiedyś bywało lepiej albo to dopiero było…no śmieszy mnie nieustająco. oraz biedna Matkajadwiga ;-))))

  teatralna

  a ja się chętnie radzę. rozmawiam z ludźmi którym ufam, którzy mieli podobnie, którzy przechodzili przez coś, co ja przechodzę, którzy mają zwłaszcza wiedze, której ja nie mam… i jestem za uczeniem sie na cudzych błędach niekoniecznie na własnych.
  pytałam ciebie o rower, pamiętasz? 😉
  i sama chętnie podpowiadam, radzę jeśli ktoś CHCE i mnie pyta czy prosi o radę.

  Annette ;-)

  O kurczę, a ja myślałam, że mój kaloryfer jest wielki – 20 żeberek o wysokości 1,1 m. Tak, czy inaczej, kącik czytelniczy masz fajniutki, a dzięki kaloryferowy cieplutki.

  No cóż, taka już nasza ludzka natura, że lubimy doradzać innym i w każdym temacie jesteśmy mądrzejsi od radia, a jednocześnie bardzo nie lubimy, gdy doradza się nam.

  Gdy zapytałaś o ochotnika do rad, pierwsze o czym pomyślałam, jeszcze nie czytając Twoich eksperckich tematów, to remont i proszę – jest na pierwszym miejscu, ale za rady dziękuję, nie skorzystam, muszę przejść przez to sama.

  Pozdrawiam 🙂

  32
  0
  Would love your thoughts, please comment.x